Monday, June 13, 2011

Ekonomiye bak, saftirik!


Bill Clinton'un Baba Bush'u devirdiği seçim öncesi dünyanın değiştiği günler yaşanıyordu. Sovyetler Birliği yıkılmış, Irak-İran savaşı bitmiş Amerika şu günlerde yavaş yavaş el çekmek zorunda kaldığı dünya polisçiliği oyununa iyice dalmıştı.

Bill Clinton'un stratejistlerinden James Carville Arkansas Little Rock'daki seçim merkezinin beyaz tahtasına artık klişeleşmiş şu sözleri yazdı:

"It's the economy stupid!"

Dış sorunlarla halkı oyalayan baba Bush'a karşı altın ok'un resesyona giren ekonomi oluğunu, bunu görmemenin aptallık olacağını söylemek istiyordu. Aynı dönemde Positivist Amerikan siyaset biliminin bazı önde gelenleri iktidar partilerinin seçim performansları ile seçimden hemen önceki ekonomik başarı algısı arasında bir korelasyon kuruyorlardı.

Seçmenin ekonomik başarı algısını değiştirmek iktidar partisinin yapabilecekleri arasında olduğu için muhalefet partilerinin işini zorlaştıran bir durum bu. Bu açıdan CHP'nin aldığı sonuç kötü bir sonuç değil kanımca. Ama CHP bir sonraki seçimde oyunu arttırmak istiyorsa Carrvile'in sözünü aklında tutmalı.

Seçim öncesi en büyük ekonomik açılımı aile sigortasıydı. Bence Türk toplumunun şu anki psikolojisi ile örtüşen bir öneri değildi. Artık seçmenler fakir kaldığında kendine ödenecek parayı değil, zengin olunca cebine girecek parayı önemsiyor. CHP doğaya saygılı uzun vadeli alternatif bir kalkınma modeli bulmalı ve bunu seçmene iyi anlatmalı. Çünkü bir sonraki seçime "yeni" Kılıçdaroğlu "yeni" CHP kartıyla çıkamayacaklar. 

No comments: