Wednesday, July 26, 2017

72. La Vuelta Ciclista a España - 2017

ParkurFransa'nın Ositan dili konuşulan ve İspanyol yarımadası ile bağları bulunan Nimes kentinden başlayarak Andora üzerinden Valencia bölgesine gidiyor rota. Don Kişot'un memleketi La Mancha bölgesinin yarımadanın içerisindeki şehirlerini ziyaret ede ede Murcia'ya varıyoruz güney doğuda. 2. hafta Andalucia'nın güneydeki dağlarını gezdikten sonra 3. hafta için tüm yarımadayı güneyden kuzeye geçen bir transferden sonra Kuzeydeki dağları ziyaret ediyoruz, Navarro, Asturias ve Cantabria bölgelerinde. Son gün Madrid'deki zafer turu ve sprint ile bitiyor.İlk dinlenme gününe kadar olan 9 günlük ilk "hafta"ya bakarsak La Vuelta'nın neden Genel Klasman ve Tırmanışçılar için tasarlanmış bir tur olduğunu görebiliyoruz:

İlk gün koşulacak Takım Zamana Karşısı ve bizi dağlara götürecek 2 etap dışında sadee 4 etap sprinterlere kalacak. 21 Ağustos Pazartesi koşulacak 3. etap Andora'da ilk dağlık etap olacak ve genel klasmancıları hafif hafif kıpırdatacak. Daha sonra 25. Ağustos Cuma'ya kadar Ardennes klasikçilerine ya da kaçışçılara gidecek tepelik etaplar var. 26-27 Ağustos haftasonunda bizi iki tane zirve finişi bekliyor. Tur kategorilerine göre düz ve dağlık olarak görünse de bu etaplar, her ikisi de zirve finişi ile bitecek.

2. hafta da 3 tane güzel ciddi tırmanışlar olan etaplar ile başlıyor. 29 Ağustos Salı koşulacak 10. etap 1 kategori tırmanışın adrından gelen hızlı bir iniş ile bitiyor. Froome ve Nibali'nin iniş savaşlarını izlemek isteyenler için bire bir. Ertesi gün, Çarşamba, koşulacak 11. etap 1. kategori bir yokuşun adrından bir başka 1. kategori bir yokuşta zirve finişi ile bitiyor. Perşembe günkü 12. etap benzer bir ikili yokuş ile bitiyor, ancak zirve finişi yerine kaçışa yarayacak bir düzlük ile bitiyor. Kaçış yakalanır mı yakalanmaz mı heyecanı yaşayabiliriz. Cuma günü koşulacak 13. etap hem bize hem genel klasmancılara bir ara veriyor ve sprinterlere bir şans veriyor. 2 ve 3 Eylül haftasonu 2 tane özel kategori zirve finişi var. Froome'dan zaman çalması gereken tırmanışçılar için (Nibali, Aru, Bardet, Yates'ler, Chaves ve Contador zorlayacaklardır bu günde.

2. dinlenme günü sonrası 5 Eylül Salı koşulacak 16. etap 40 kilometrelik klasik bir zamana karşı. Froome genel klasmancılar arasında favori olacak ve kaybettiğini geri almaya çalışacak. Çarşamba'dan Cuma'ya koşulacak 3 etap da (17-18-19) son yıllarda moda olan bol tırmanış kısa etap tipinde tahmin edilmesi zor etaplar. Genel klasmanda Froome'a karşı olası bir koalisyon çalışabilir, ya da 9 Eylül'de çıkılacak tüm turlardaki en dik yokuşlardan biri olan Angliru öncesi işi kaçışa bırakabilirler. 20. Etap kazananı belirleyecek. Pazar günü Madrid'de son sprintimiz var.

Favoriler

En büyük favori Tour de France dışında ilk Büyük Tur'unu kazanmak isteyen Froome. Sky B destek takımı ile gelmiş. 40 kilometrelik zamana karşı Froome'un avantajına olacak. Takım zamana karşısı için de iyi bir ekip Sky. Dağlarda neler yapacak, sezonunu Fransa + Vuelta olarak planlayan Froome'un hesapları tutacak mı göreceğiz...

Favori olmasa da en çok konuşacağımız isim son yarışını koşan Alberto Contador olacak. Kürsü bekliyorum.

Diğer favoriler Astana'dan Aru, Bahrain Merida'dan Nibali. Orica tüm starlarını buraya getiriyor, iki Yates ikizi ve Chavez. Bunlardan biri de kürsüyü zorlayacaktır. Katusha'dan Ilnur Zakarin podyum kovalayabilecek başka biri. Fransa'da 3. olan Bardet de katılıyor olsa da etap galibiyetine oynayacak diye düşünüyorum. Hollanda'lılardan Kruijswijk, Jungels birşeyler yapabilir.

Sprintçiler arasındaki en büyük isim John Degenkolb. Klasikçi olmasına rağmen hızlı bir isim. Yeni baba olduğu için performansı düşebilir. Bu durumda Italyan Modolo, Trentin ve Belçikalı Debusschere yarışacaklar.

Etap avcısı olarak Julian Alaphilippe'yi merak ediyorum, sakatlıktan dönebildiyse iyi bir iş çıkarabilir. Movistar'ın planı belli olmasa ve büyük bir yıldızla gelmese de Betancour'un burada bir etap alabileceğini düşünüyorum.

Etapa 1 - Team time trial - 13.8 km - Nîmes > Nîmes - Saturday, August 19thProlog tadında bir takım zamana karşısı. BMC'nin güçlü ekibi favorim.

Turistik
Nimes Roma döneminden kalan güzel yapılarla dolu bir kent. Ne yazık ki Boğa güreşleri için de kullanılan Roma arenası:


Roma tapınağı Kare Ev:


Limon aromalı bisküvi Le Croquant Villaret de nimes:

Bademli ballı bisküvi Le Caladon:


Önerilen şaraplarCostières de Nîmes ve Côtes du Rhône. Ayrıca ünlü Perrier suları da bu bölgeden çıkıyor.

Etapa 2 - Flat - 201 km - Nîmes > Gruissan. Grand Narbonne. Aude - Sunday, August 20th

Etapa 3 - Mountain - 158.5 km - Prades Conflent Canigó > Andorra la Vella - Monday, August 21st


Etapa 4 - Flat - 193 km - Escaldes-Engordany > Tarragona. Anella Mediterránea 2018 - Tuesday, August 22nd


Etapa 5 - Hilly - 173.4 km - Benicàssim > Alcossebre - Wednesday, August 23rd


Etapa 6 - Hilly - 198 km - Vila-real > Sagunt - Thursday, August 24th


Etapa 7 - Hilly - 205.2 km - Llíria > Cuenca. Ciudad Patrimonio de la Humanidad - Friday, August 25th


Etapa 8 - Hilly - 184 km - Hellín > Xorret de Catí. Costa Blanca Interior - Saturday, August 26th


Etapa 9 - Flat - 176.3 km - Orihuela. Ciudad del Poeta Miguel Hernández > Cumbre del Sol. El Poble Nou de Benitatxell - Sunday, August 27thEtapa 10 - Flat - 171 km - Caravaca Año Jubilar 2017 > ElPozo Alimentación - Tuesday, August 29thEtapa 11 - Hilly - 188 km - Lorca > Observatorio Astronómico de Calar Alto - Wednesday, August 30thEtapa 12 - Hilly - 161.4 km - Motril > Antequera. Los Dólmenes - Thursday, August 31stEtapa 13 - Flat - 197 km - Coín > Tomares - Friday, September 1stEtapa 14 - Mountain - 185.5 km - Écija > Sierra de La Pandera - Saturday, September 2ndEtapa 15 - Mountain - 127 km - Alcalá la Real > Sierra Nevada. Alto Hoya de la Mora - Sunday, September 3rdEtapa 16 - Individual time trial - 42 km - Circuito de Navarra > Logroño - Tuesday, September 5thEtapa 17 - Mountain - 180 km - Villadiego > Los Machucos. Monumento Vaca Pasiega - Wednesday, September 6thEtapa 18 - Hilly - 168.5 km - Suances > Santo Toribio de Liébana - Thursday, September 7thEtapa 19 - Hilly - 153 km - Caso. Parque Natural de Redes > Gijón - Friday, September 8thEtapa 20 - Mountain - 119.2 km - Corvera de Asturias > Alto de l'Angliru - Saturday, September 9thEtapa 21 - Flat - 101.9 km - Arroyomolinos > Madrid - Sunday, September 10thNo comments: